top of page

Imperator Palpatine

Zaktualizowano: 30 mar 2023

Zawsze dwóch ich jest. Nie mniej, nie więcej. Mistrz i jego uczeń.

- Yoda, „Star Wars I: Mroczne widmo”



INTRODUKCJA


Mroczni Lordowie Sith posługują się Ciemną Stroną Mocy i w przeciwieństwie do swoich adwersarzy Rycerzy Jedi - nie tłumią emocji. Wprost przeciwnie czerpią z nich siłę, karmią się nimi. Gniew, strach, nienawiść – to jest to co ich napędza. Ale przede wszystkim Sithowie pragną władzy i potęgi. W dążeniu do celu nie liczą się z nikim. Są bezwzględni, okrutni i pozbawieni skrupułów.


Doktryna ustanowiona przez Dartha Bane’a, głosi, że jednocześnie może istnieć jedynie dwóch lordów Sith: mistrz posiadający władzę i jego uczeń, który jej pragnie. Z tego powodu Sithowie bardzo często zabijają się nawzajem. Mistrz uśmierca ucznia, gdy ten staje się zbyt potężny, lub odwrotnie uczeń mistrza jeśli stwierdzi, że już go przerósł i niczego więcej się od niego nie nauczy.


Tak właśnie uczynił bohater niniejszego artykułu Darth Sidorius, który zabił swego mistrza podczas snu. Sheev Palpatine, bo pod tym mianem jest bardziej znany, był jednym z najpotężniejszych Sithów obdarzonym nie tylko wielką mocą, ale również sprytem, który pozwolił mu przez długie lata udawać dobrotliwego senatora. Tak naprawdę jednak Palpatine knuł intrygi, korumpował i zwodził doprowadzając do upadku Republiki i zniszczenia Zakonu Jedi. Powołał do życia Imperium i stanął na jego czele.


W grze Star Wars:Legion Imperator Palpatine jest jednym z najciekawszych dowódców, który w swoim arsenale ma wiele sztuczek. Jak przystało na podstępnego polityka inspiruje innych do działania samemu pozostając w cieniu, a gdy nadchodzi odpowiedni moment, w jednej turze może zniszczyć pół armii przeciwnika.



CHARAKTERYSTYKI


Koszt wystawienia Imperatora to 190 punktów. To bardzo dużo. Ale jeśli weźmie się pod uwagę, że sam w sobie Palpatine jest jednoosobową armią, posiada wspaniałe karty dowodzenia, że wokół niego budowane są rozpiski, to nie wydaje aż takie straszne. Wysoki współczynnik odwagi o wartości 4 sprawia, że Imperator jest znakomitym dowódcą, dzięki czemu zebrane wokół niego oddziały tak łatwo nie panikują i nie tracą akcji. Problemem jest jedynie 5 punktów żywotności, zważywszy na to, że całe jego combo opiera się na zadawaniu sobie ran. Dlatego należy zrobić wszystko, żeby go chronić bowiem każdy punkt zdrowia jest na wagę złota. Pomogą w tym czerwone kości obrony i surge zarówno w obronie jak i ataku. Kolejnym minusem jest ruch 1 co sprawia, że Imperator nie jest zbyt szybki.


Jeśli zaś chodzi o słowa kluczowe, to mamy tutaj prawdziwe perełki. Palpatine jako kanclerz dał się poznać jako zręczny polityk, który pociągając za odpowiednie sznurki osiągał własne cele i manipulował ludźmi. Znakomicie odzwierciedla to zasada Pulling the Strings. Poświęcając jedną akcję, Imperator może uaktywnić model lub jednostkę, która natychmiast wykonuje darmowy atak lub ruch. To oznacza, że jakiś silny imperialny oddział, albo bohater może w jednej turze zaatakować dwukrotnie. Dodatkowy ruch również może się przydać, gdy trzeba ruszyć jednostkę lub ją wycofać z zagrożonej pozycji. Kolejne słowo kluczowe na karcie Imperatora to Entourage: Imperial Royal Guard co oznacza, że w rozpisce armii jeden oddział czerwonych gwardzistów wchodzi w slot oddziałów zwykłych a nie specjalnych. Dodatkowym atutem jest możliwość przydzielenia im żetonu rozkazu w odległości 1-2 od Palpatina. To sprawia, że ochroniarze Imperatora zawsze są gotowi do działania. Kolejne dwa słowa kluczowe zazwyczaj znajdują się w standardzie każdego użytkownika mocy. Pierwsze z nich Immune: Pierce czyni Palpatine trochę bardziej odpornym na rany, co jest niezwykle ważne w trakcie rozgrywki, natomiast Master of the Force 2 pozwala na przywrócenie do dwóch kart mocy na turę.


Imperator używa tylko jednej broni ale za to jakiej! To nie żaden blaster ani miecz świetlny tylko Force Lightning! Palaptine wystrzeliwuje z palców błyskawice mocy, które rażą przeciwnika zarówno w walce wręcz jak i na dystans. Dwie czerwone, dwie czarne i dwie białe kości, a do tego Pierce 2 potrafią siać śmierć i zniszczenie.



KARTY DOWODZENIA


Jednak główną siłą Imperatora są jego trzy karty dowodzenia, które przez wielu uważane są za najlepsze w grze Star Wars Legion.


* And Now, You Will Die

Dzięki niej Imperator podczas swojej aktywacji oprócz dwóch standardowych akcji może, po przydzieleniu sobie jednej rany i jednego żetonu suppressive, przeprowadzić dodatkowy atak. Co więcej, może powtarzać tę czynność tak długo jak długo pozostaje przy życiu. W praktyce oznacza to, że w jednej turze Palpatine może przeprowadzić aż 6 ataków Force Lightning i zadać poważne straty przeciwnikowi. Niestety potem sam umiera. Może również wyjść zza osłony, uderzyć 4 razy i znajdując się na 1 życiu, schować się z powrotem, ale częściej stosuje się pierwszą opcję. Należy także pamiętać, że przeciwnik po każdym ataku otrzymuje żeton suppressive z zasady broni, oraz 1 żeton immobilize z karty dowodzenia. Tak więc, nawet jeśli wróg nie zginie to zostanie unieruchomiony i praktycznie pozbawiony zdolności do działania.


** Give In To Your Anger

To kolejna wspaniała karta dowodzenia, która wprowadza sporo zamieszania w szeregach wroga. Przeciwnik musi jako pierwszą w turze aktywować jednostkę wskazaną przez właściciela karty. Trzeba przyznać, że to może pokrzyżować szyki i zniwelować najbardziej misterny plan wroga. Zazwyczaj wybiera się oddział o małym znaczeniu strategicznym lub taki, który przeciwnik zaplanował sobie, że pozostanie w odwodzie. Co ciekawe, można wybrać również jednostkę, która z jakiś powodów nie może wykonać akcji ataku, wówczas dodatkowo otrzyma 4 żetony suppressive.


*** An Entire Legion

Bardzo ciekawa karta, która pozwala na aktywowanie wszystkich dostępnych jednostek co daje olbrzymie profity, szczególnie na wcześniejszym etapie rozgrywki. Jeśli rozpiska oparta jest na oddziałach snajperskich to świetna okazja żeby je szybko odpalić. Karta pozwala również na kontrolowanie kolejności działań własnych jednostek w jednej turze. A to może mieć kluczowe znaczenie dla całej bitwy.



ULEPSZENIA


Trzy gniazda mocy pozwalają wybrać naprawdę solidne ulepszenia, ale jeśli Imperator ma być skuteczny podczas odpalania swojego comba wybór ogranicza się tak naprawdę do zaledwie czterech. Pierwsza z kart to Anger, praktycznie nie jest wykorzystywana przez innych użytkowników mocy, a w przypadku Palpatina jest ona niezbędna. Doskonale łączy się z And Now, You Will Die, co oznacza, że gdy Imperator odpala swoje „jazzowe ręce” za każdą otrzymaną ranę zyskuje żeton Aim. Drugim niezbędnym rozwinięciem jest Burst of Speed, które wykorzystuje się tylko raz ale za to w kluczowym momencie. Trzeci slot można zagospodarować na dwa sposoby. W wariancie gry defensywnym warto wybrać Force Barier. Dzięki tej karcie można wybronić obrażenia zadawane żołnierzom znajdującym się w sąsiedztwie Palpatina. Zazwyczaj będą to snajperzy lub czerwoni gwardziści. W wariancie ofensywnym należy wybrać Force Push, która pomoże ustawić sobie oddziały przeciwnika pod ostateczny atak błyskawicami mocy.


Pozostaje jedno gniazdo dowodzenia, w które idealnie wpisuje karta Esteemed Leader. Dzięki niej wszyscy żołnierze w zasięgu 1 od Imperatora Palpatina otrzymują słowo kluczowe Guardian 1. Jak wcześniej zostało wspomniane rany na Imperatorze są bardzo cenne, więc warto wokół niego ustawić oddział szturmowców jako jego ochronę.



JAK GRAĆ?


Przede wszystkim należy pamiętać, że to wokół niego budowana jest cała rozpiska. To Palpatine jest całą siłą uderzeniową i tak naprawdę nie ma planu B. Trzeba więc umiejętnie wyczuć moment żeby odpalić „jazzowe ręce” czyli jego combo. Imperator powinien zacząć grę w ukryciu, najlepiej w otoczeniu gwardzistów i z dala od wszelkiego zagrożenia. Pamiętajmy, że jak ognia powinien unikać obrażeń. Zatem w początkowej fazie gry Palaptine nie będzie włączał się w walkę, a jedynie inspirował do działania sprzymierzone jednostki dzięki umiejętności Pulling the Strings i ochraniał newralgiczne oddziały przy pomocy Force Barier. Natomiast, gdy tylko wróg znajdzie się w zasięgu skutecznego ognia imperialnych warto zagrać An Entire Legion. Zazwyczaj ma to miejsce w I najpóźniej w II turze gry. To powinno już zmiękczyć przeciwnika. Natomiast całe combo odpala się w IV lub V turze, gdy najbardziej wartościowe jednostki wroga zbliżą się do pozycji zajmowanej przez Imperatora i ustawią się tak żeby łatwo można było je zniszczyć. Na ten moment warto czekać całą grę. Wówczas należy zagrać And Now, You Will Die, a podczas aktywacji Palpatina Burst of Speed, dzięki któremu bohater niniejszego artykułu zwiększa swoją prędkość z 1 na 3. Co prawda później to go unieruchamia, ale tak naprawdę nawet jeśli Imperator przeżyje to i tak nie będzie potrzeby ruszać się nim do końca gry. Pozostaje raz po raz uderzać błyskawicami i z satysfakcją obserwować jak przeciwnik ściąga modele ze stołu.


PLUSY I MINUSY


+ doskonałe karty dowodzenia

+ możliwość wygrania gry jednym atakiem

+ minimalizacja strat dzięki zasadzie guardian


- wszystko oparte tylko na jednym combie

- problem z jednostkami posiadającymi armor

- mała liczba aktywacji związana z dużym kosztem wystawienia Imperatora


ROZPISKI


Przyczajony tygrys, ukryty... Imperator

Rozpiska defensywna oparta o snajperów, którzy są dobrze chronieni przez Royal Guards, a także samego Imperatora przy pomocy Force Barier. Dzięki temu mogą razić odległe cele uszczuplając siły przeciwnika. Nieco bardziej wysuniętymi oddziałami są szturmowcy, którzy pod okiem imperialnego oficera zyskują dodatkowe żetony Aim i mogą nieźle zamieszać w szeregach wroga. Natomiast, gdy już przeciwnik się zbliży do akcji wkracza Palpatine wraz z czerwonymi gwardzistami.


Cały czas do przodu, staramy się

Druga z prezentowanych rozpisek jest o wiele bardziej agresywna, nastawiona przede wszystkim na atak i dążąca do zwarcia. Oddziałami pierwszego uderzenia są speeder bikes, które mają za zadanie wywołać zamieszanie w szeregach wroga, a zaraz za nimi podążają jednostki świetnie radzące sobie w walce wręcz jak Royal Guards, Bossk czy Palpatine. Jeden oddział szturmowców (ten bez żołnierza z bronią ciężką) warto cały czas trzymać jako obstawę Imperatora, który będzie wykorzystywał Esteemed Leader.


Nieoczywiste wsparcie

Ostatnia z prezentowanych list opiera się na shoretroopers, którzy aktywnie wspierają Imperatora w jego działaniach. Oddziały tej formacji aktywują się nawzajem, a dzięki karcie Aggressive Tactics otrzymują dodatkowo żeton surge. Podczas odpalenia "jazzowych rąk" przez Palpatina można uzyskać suport w postaci aż trzech moździerzy i otrzymać dziewięć białych kości więcej podczas jednego ataku. Na pewno gra warta świeczki.


PODSUMOWANIE


Granie Imperatorem może dać wiele frajdy i satysfakcji, gdy uda się odpalić „jazzowe ręce”, ale może być również frustrujące jeśli przeciwnik zneutralizuje combo. Wówczas nie ma żadnej innej opcji żeby wygrać grę. Dlatego Palpatine nie mało popularny i rzadko widuje się go w turniejowych rozpiskach. Jeśli jednak gra się dla klimatu i dobrej zabawy to z czystym sumieniem można go polecić.

AUTOR

DARIUSZ "BARKAS" DOMAGALSKI

Pisarz powieści science fiction i historycznych. Felietonista, scenarzysta komiksów, twórca larpowy. Entuzjasta bitewniaków, gier planszowych i karcianych. Fan Star Wars.






Comentários


logo2.png

©2022 wykonanie rozpoznanie-bojem. Stworzono przy pomocy Wix.com

bottom of page