top of page

Walka 600-lecia: Nikopolis

Witajcie w kolejnej części cyklu „Walka 600-lecia” wydanej w oryginale karciance „Grunwald 1410” przez Narodowe Centrum Kultury za pośrednictwem Kuźni Gier. Natomiast temu czemu dziś się przyjrzymy to kontynuacja wydana przeze mnie, czyli kolejny zestaw czysto fanowski tym razem obejmujący wydarzenia z 1396 roku.

Bitwa, która miała miejsce 25 września pod Nikopolis była wówczas jednym z ważniejszych incydentów w ówczesnym świecie. Do dziś jest tematem rozmów historyków i strategów ze względu na druzgoczącą porażkę wojsk chrześcijańskich w jednej z największych zorganizowanych krucjat.

Jako, że po stronie chrześcijan wystąpiły narody z całej Europy trzeba było zgrabnie ująć je w systemie gry. Postanowiłem oprzeć armię na czterech narodach włączając w to zakonników. Tak więc zakon Joannitów, królestwo Węgier, księstwo Burgundii oraz Wołoszczyzna wydawały mi się najbardziej odpowiednie.

Przybliżmy nieco możliwości tych czterech frakcji, które wspólnie jako jedna armia nazywać się będzie Krzyżowcami. Przez to, że istnieje taki podział, większość dowódców jest przystosowana by wspierać własne siły, zatem tylko dwóch oferuje nam neutralne korzyści.

Nie powiedziałbym aby operowanie takimi dowódcami było trudne jednak wymaga trochę cierpliwości od gracza. Będą chwile gdy zapragnie się zagrać jakąś mocną jednostkę z ręki, ale żeby stworzyć combo na przyszłą turę warto będzie ją zaoszczędzić, jednak nie zawsze będzie to opłacalne. Tak więc gracza będą czekać dylematy dotyczące używania oddziałów. Na szczęście talia oferuje nam pomoc, która może nieco wpływać na ten stan rzeczy. Otrzymujemy kartę taktyki Odwody, dzięki czemu możemy z ręki przerzucić jeden oddział na tę kartę gdy tylko mamy do dyspozycji dużą czy zbędną liczbę buław. Możemy też sobie nieco pomóc zagrywając Marazm i znużenie. Dobre nie tylko w sytuacji kiedy mamy mało kart na ręce, ale także by próbować dobrać odpowiednie jednostki, czy też mieć nadzieje, że dociągnie się potrzebnego do obecnej sytuacji dowódcę. Ponadto w talii możemy też znaleźć aż trzy taktyki dobierające karty.

Wojska osmańskie są bardziej zgrane. Co prawda wśród nich możemy znaleźć Serbów, którzy wsparci przez Stefana IV stają się bardzo niebezpieczni. Z ciekawych generałów można wyróżnić Mehmeda, który potrafi uniemożliwić lub bardzo przeszkodzić przeciwnikowi w zagraniu taktyk.

Oddziały tureckie dysponują szeroką gamą możliwości. Potrafią wspierać sąsiadujących sprzymierzeńców czy też same siebie jeśli znajdują się na odpowiednich polach. Mamy także do dyspozycji oddziały, które dopalają się jeśli zostały wystawione z Zasadzki oraz jednostki anulujące zdolność oddziału przeciwnika.

W taktykach otrzymujemy kilka nowych kart jak Przewaga taktyczna, Zaskoczenie czy Mobilizacja dająca większy dobór kart niż pozostałe karty o tej zdolności.

Opisane w tym artykule rozszerzenie Nikopolis jest oddzielną, pełną grą, ale talii można używać grając przeciwko armii z innego dodatku.

Poniżej pliki pdf z kartami dowódców, oddziałów, taktyk oraz ewentualnymi do nich rewersami.





Comments


logo2.png

©2022 wykonanie rozpoznanie-bojem. Stworzono przy pomocy Wix.com

bottom of page